Témata kurzu Základy zpěvu

Témata kurzu

1. Psychická příprava

Většina lidí, kteří mají pocit, že neumějí zpívat, se velmi ostýchá, případně přímo děsí, nechat svůj hlas zaznít pořádně zvučně (zvlášť pokud bydlí třeba v paneláku ☺︎). Chceme-li se ale naučit svůj hlas ovládat, bez dostatečné hlasitosti to nepůjde. Moje zkušenosti ukazují, že určité psychické uvolnění je tedy na začátku zcela klíčové.

Začneme tedy s nastavením mysli a osvobozením se od svazujících přesvědčení, strachů a zábran.

2. Uvolnění zatnutých svalů

Stejně jako pro jakékoli pohybové vzorce, i pro zpívání jsme si vybudovali určité svalové stereotypy, které nám napínají určité svaly, které by měly zůstat uvolněné. A jako u všech svalových (zlo)zvyků nějakou dobu trvá, než se to náš mozek spolu s příslušnými svaly přeučí.

Říká se, že minimum pro přeučení čehokoli je 21 dní, ale může to trvat až 40 dní. Ovšem když vezmete v úvahu, že přepsat celoživotní návyk můžete za pár týdnů, tak to není zase tolik, co říkáte?


3. Dechová opora

Je naprosto nezbytná k tomu, abychom mohli svůj hlas ovládat - jak intonačně (nezpívat falešně), tak pokud jde o dynamiku (zeslabování a zesilování) a výraz. Bez dechové opory se ani nemůžeme spolehnout, že nám hlas najednou nepřeskočí, nebo že se při vyšších tónech nezačneme "škrtit".

Přesto, že je to tak důležité, mám zkušenost, že málokterý  učitel zpěvu dokáže skutečně jasně vysvětlit, jak na to. Způsob, kterým vás k pochopení opory povedu, zatím pomohl každému, kdo ho poctivě vyzkoušel, a tak věřím, že to půjde i vám.

4. Rezonance

Bylo zjištěno, že zvuk, který prochází hrtanem odděleným od zbytku těla, vůbec nepřipomíná lidský hlas. Pro jeho rozeznění jsou nezbytné rozličné dutiny, které v těle máme. Lebka, ústa, krk i hrudník se zásadním způsobem podílejí na rezonanci hlasu v těle.

Rezonanci, a tedy i hlasitost a barvu hlasu můžeme měnit tím, jak velký prostor hlasu v dutinách dáme, a jak přizpůsobujeme jejich tvar. Ukážeme si, jak rezonanci podpořit, aby náš hlas zněl zvučně a příjemně.

5. 4 kvality hlasu

Existují různá dělení kvality hlasu podle způsobu tvoření (třeba hrudní x hlavový tón, nebo podle CVT neutral, curbing, overdrive, edge), podle mých zkušeností je ale pro začínající zpěváky nejsrozumitelnější pojetí odvíjející se od jednotlivých center energie: břicho, solar plexus, srdce, krk.

Tyto 4 způsoby tvoření hlasu si ukážeme a procvičíme, a rozšíříme tak paletu prostředků, které můžete při zpívání využít - budete umět vědomě měnit jak barvu, tak sílu hlasu, aniž byste cestou ztratili dechovou oporu.

6. Rytmus

Rytmus je nedílnou součástí každé běžné písničky, a čím lépe ho vnímáme, tím pohodlněji se v písničce cítíme a snadněji ho udržíme.

Říkali vám snad, že rytmus je váš nepřítel? Nebojte, mně taky ☺︎ - a jak si ho užívám! Naše tělo VÍ, stačí mu naslouchat - a k tomu vás dovedu.

Ukážeme si základní rytmy, procvičíme je za využití celého těla a pocvičíme ucho na jejich rozeznávání.


7. Výslovnost a frázování

Pořádná výslovnost nejen zajistí, že nám bude rozuměno, ale usnadní nám i rozezvučení hlasu. Navíc je to také jeden z výrazových prostředků, kterým můžeme například některá slova působivě zdůraznit.

Ukážeme si i rozdělení písničky na jednotlivé fráze, abychom věděli, na kterých místech se nadechnout, aby to působilo přirozeně a zároveň jsme měli stále dostatek vzduchu pro pohodlnou oporu.

8. Dynamika

Zesilování a zeslabování v pravou chvíli dodá písničce plasticitu a výraz. Procvičíme si nezbytnou techniku (ano, stále bude mít hlavní slovo dechová opora) a ukážeme si na příkladech, jak dynamiku využít, aby nás písnička bavila.

Díky dynamice můžete v písni vyjádřit různé emoce, vytvořit až dramatický efekt, a dosáhnout celkově zajímavějšího a poutavějšího projevu.