Jaký má Britney hlas?

09.10.2023

Britney Spears je příkladem a dokladem toho, jak je mnohdy skutečnost přeměňována na fikci, protože je to v něčím zájmu. Určitě to ale nebylo v zájmu samotné Britney, alespoň pokud mohu soudit z dostupných informací. Lid prý chce být klamán, a manažeři Britney toho využili a přiměli ji k tomu, aby od začátku své kariéry nezpívala přirozeně a svou plnozvučnou barvou, ale "pitvořila se" ve vyšší, jakoby dětštější poloze. Někde jsem četla, že ji tak chtěli odlišit od její vrstevnice Christiny Aguilery, která má hlas hlubší. 

Docela mě překvapuje, že - opět podle toho, co se lze dočíst na internetu - prý její fanoušci vůbec netušili, že tato afektovaná barva není její vlastní; myslela bych si, že fanouškovské kluby budou o svých idolech vědět všechno. Lze například dohledat video, na kterém Britney zpívá jako desetiletá - a už tehdy byl její hlas jasně hlubší. Můžete posoudit sami. Britney sama se prý chtěla ke svému přirozenému hlasu vrátit, ale nebylo jí to dovoleno. 

V jejím příběhu pozoruji hned několik vzkazů. Kromě již zmíněného "není všechno jak se zdá" také zviditelňuje poddajnost (i když u většiny z nás to není tak zjevné jako u Britney), s jakou přijímáme, co je nám - ať už bezprostředním okolím, nebo společností - diktováno. Žijeme opravdu to, co sami chceme? Nebo máme strach si jít za tím, co je niterně naše? Britney občas svůj přirozený hlas ukázala, ale spíš jen ve chvilkové rebelii, než že by se prostě sebrala a šla si žít svůj život po svém. Neděláme to podobně? 

Na tomto příkladu je také pěkně vidět, že jediný hlas může mít různé podoby podle toho, jak se používá. Známe to od imitátorů, vlastníci televizoru pak třeba i z populární show Tvoje tvář má známý hlas. Můžeme si s tím hrát a bavit se. Když ale zpíváme za sebe, není přínosné se zhlédnout v nějakém idolu a převzít jeho způsob zpěvu, protože tím sami sebe ztrácíme. 

Samozřejmě i když nikoho nenapodobujeme, můžeme svůj vlastní hlas používat v různých žánrech různě, pak ale má stále rozpoznatelnou barvu. To si ostatně můžete ověřit ve videu, ve kterém jsem vedle sebe poskládala různé mé nahrávky z minulosti i současnosti s ukázkami různých žánrů, abych zdokladovala, že se nikdo nerodí operním pěvcem nebo rockerem, ale vybere si podle svého vkusu a při zpěvu použije techniku vhodnou pro daný žánr. 

Když ale zpíváme z hloubi duše, náš hlas se rozezní ve své čistotě a jedinečnosti, která je nenapodobitelná. 

Ze srdce přeji Britney a všem, kdo si na nějaké úrovni procházejí něčím podobným: Ať  vaše duše zpívají!