Earth Song

30.10.2023

Mívala jsem sklon rovnou ignorovat cokoli, co bylo příliš mainstreamové, co všichni četli, na co všichni koukali, co všichni poslouchali... Když tak o tom přemýšlím, tak ani nevím, co mě tehdy k podobnému postoji vedlo. Možná nějaký skrytý pocit intelektuální nadřazenosti? Později jsem si některé "mezery" doplnila, ať už úmyslně, nebo shodou náhod.

Jedním ze mnou přehlížených interpretů bylo dlouho Michael Jackson. Měla jsem mlhavé povědomí o jeho plastických operacích, o tom, že si při vystoupení sahá mezi nohy, a to mi tak nějak stačilo k tomu vůbec nevnímat jeho hudbu.

Až jednoho dne, když jsem při práci poslouchala rádio (což nebývá mým zvykem), mě úplně omráčila píseň, která se z přijímače začala linout - a to jak hudebně, tak svým textem. Zněla tak naléhavě, cituplně, zoufale a mocně zároveň, že jsem si ji musela najít na Internetu, abych si ji mohla pouštět dokola a nechat na sebe působit dál. Byla to Earth Song. Tehdy teprve jsem zjistila, že Michael Jackson mi rozhodně má co říct, našla jsem i některé další písničky, kde se vyslovuje ke stavu našeho bláznivého světa a burcuje
k tomu, abychom s tím něco začali dělat, a také to dělá krásnou a zajímavou hudbou.

Sám o vzniku Earth Song řekl: "A pro mě je to Píseň Země, protože si myslím, že příroda se ze všech sil snaží kompenzovat špatné zacházení člověka se Zemí. A vzhledem k probíhající ekologické nerovnováze a mnoha problémům v životním prostředí jsem přesvědčený, že Země cítí bolest a má rány ... ale tohle je moje šance, jak přimět lidi naslouchat hlasu planety. A to je 'Earth Song'."

Videoklip zde.