en-Rande? Až pošleš nahrávku hlasu!

26/12/2023

Skupina českých vědkyň a vědců – ve spolupráci s dalšími vědci ze zahraničí - se před časem rozhodla prozkoumat, jak řeč a zpěv ovlivňují atraktivitu daného člověka pro opačné pohlaví. Otestovali 81 mužů a 86 žen z Brazílie a České republiky – to proto, že Brazilci se od Čechů v oblasti navazování vztahů výrazně liší, tak aby získali rozmanitá data. Nakonec se ale ukázalo, že výsledky obou národů se v této studii nijak výrazně nelišily.

A co tedy výzkumníci zjistili? Především to, že muže na ženách přitahuje, když mluví vyšším hlasem, zatímco ženy jsou okouzleny spíše hlubšími tóny mužského hlasu. Zde si můžeme s Cimrmanem říci: "No to ani nemuseli psát, to každej ví…", ne?

Ale počkejte, tohle je zajímavé: z výsledků prý vyplývá, že ženy nejspíš dokážou z pouhého hlasu – aniž by muže vůbec viděly – nějakým způsobem rozpoznat i jeho přibližnou tělesnou hmotnost, a nejen to, také jestli je ta vyšší hmotnost tvořena spíše tukem, nebo svaly. Napadá mě, že tato informace by mohla být nosná třeba pro seznamky, podívám se, jestli se dnes využívají hlasové nahrávky…

Tak ano, některé seznamky umožňují nahrát krátký medailonek o sobě (např. aplikace Whispar), na který se pak reaguje hlasovou zprávou. Jinde publikují i krátká videa. Inu, svět se změnil od dob mého raného mládí, kdy jediná možnost byla podat si tištěný inzerát v časopise nebo novinách pod značkou a pak čekat na odpovědi ve formě dopisu... Bylo to možná romantičtější, ale zase papír snese všechno, kdežto hlas, ten o nás prozradí i to, co nechceme.

A protože mám ráda upřímnost, tak miluju i tuto vlastnost lidského hlasu. A když budeme druhým naslouchat pozorněji, můžeme se dozvědět mnohem víc, než jen to, co vyjadřují slovy. Je to úplné dobrodružství...