en-Mastering - aneb najdi 5 rozdílů

13/02/2024

Co je to vlastně ten mastering? 

Na Wikipedii mi nejsrozumitelnější připadal tento citát "Ve své podstatě se jedná o finální úpravu smíchané nahrávky, která by měla podtrhnout její kvality, zvýraznit silná místa, ta slabší usměrnit a symbolicky řečeno jde o ten poslední krůček k perfektnímu výsledku." A proč o tom píšu? 

Pro jednu z nahrávek použitých v mém videu Jeden hlas v 8 různých žánrech, totiž (část) šansonu Píseň o jasmínu, jsem dostala nabídku, která se neodmítá. Kytarista Jirka Fryč, který mi k písničce nahrál doprovod, mi nabídl, že mi nahrávku "zmásteruje", tak jsem samozřejmě souhlasila a byla zvědavá, jaký rozdíl to udělá. Podle instrukcí jsem při nahrávání neměla nastavené žádné efekty, prostě jen "suchý" zpěv. Nebylo to vůbec snadné, tempo u toho šansonu se různě mění, a Jirka to taky cítil v některých místech trochu jinak než jak jsem měla naposlouchaný originál od Hany Hegerové, takže trefit se do hotového doprovodu se vším tím zrychlováním a zpomalováním byl docela oříšek. No ale nějak jsem to zvládla. Tedy tak jsem si to myslela ☺. 

Schválně jsem pak Jirku požádala, aby sepsal, co všechno na nahrávce upravoval, abych se s vámi o všechny ty informace mohla podělit. Takže:

1. Rozstříhal mou nahrávku a napasovával kousky tak, aby seděly rytmicky a rychlostně s kytarovým doprovodem.

2. Po jednom tónu dolaďoval intonaci - tedy aby to neznělo falešně, což jsem, přiznávám, chviličku rozdýchávala ☺.

3. Zvuk byl, zřejmě na základě mého vybavení, nebo spíš možná nesprávného nastavení (člověk se stále učí…) Jirkovými slovy "trochu bezbarvý a tupější", a také prý vadily mé sykavky, takže na stopě použil equalizaci, kompresi a deesser. Cože to? Zjednodušeně řečeno doladil barvu, upravil hlasitost a omezil mé syčení.

4. Nakonec přidal stereo reverb, tedy dozvuk.

A vy teď můžete srovnat, jak zní nezmasterovaná nahrávka, a jak zmasterovaná. (Na rozdíl od videa, kde je jen druhá půlka, zde předkládám písničku celou.) Jak říká Jirka, profesionální nahrávky se bez masteringu neobejdou. Tak aspoň teď víte, co všechno se se zvukem děje, než ho slyšíme v rádiu... ☺