en-Ještě o zapomínání

07/11/2023

Když jsem před pár lety začala zpívat se swingovou kapelou, nebyla jsem zvyklá "táhnout" celé vystoupení sama, tj. coby jediná zpěvačka (i když právě to bylo mým splněným přáním). Vzpomínám si, jakou tíhu zodpovědnosti za úspěch našeho vystoupení jsem tehdy pociťovala. Paradoxně představa, že musím být dokonalá, mě natolik ochromovala, že jsem právě kvůli tomu dělala spoustu chyb a působila strnule - kdybych se ničím takovým netrápila, dostala bych se ke kýžené dokonalosti mnohem blíž. Takto jsem se nedokázala uvolněně usmívat, zapomínala jsem slova a v tom leknutí jsem ani neuměla dělat jakoby nic - prostě jsem přestala zpívat a tvářila se vyděšeně 🙂.

Jak se říká, nikdo učený z nebe nespadl a sebevědomé vystupování zkrátka potřebuje dostatek praxe. Nedávno jsme měli vystoupení ve prospěch jedné úžasné organizace pomáhající tzv. dvakrát výjimečným dětem (www.akademie-nadani.cz). Nebyla jsem sice hlasově úplně fit, ale publikum bylo prima, dokonce se někteří dali do tance, a v takovém ovzduší se zpívá nejlépe. I tak se mi stalo, že jsem se něčím nechala rozptýlit a v písničce, kterou hrajeme skoro pokaždé, takže ji znám jako své boty, jsem zazpívala první řádek, a dál se mi text úplně vypařil z hlavy.

Dříve bych se v takové situaci více či méně skrytě hroutila, a tak mě velmi mile překvapilo, když jsem se
s gustem jala zpívat zcela neznámým jazykem, aby to znělo trochu jako angličtina, ale bez snahy vymýšlet smysluplný text (což někdy dělám, když mi vypadne jen pár slov). Na druhou sloku už mi slova naskočila a troufám si odhadnout, že většina diváků si ani ničeho nevšimla. Ovšem jestli tam byl nějaký "angličtinář", možná si doteď láme hlavu, co to vlastně slyšel 🙂. (Ostatně, můžete si zde poslechnout, je to hned na začátku.)

Proč vám to vlastně vyprávím? Nejúžasnější na tom totiž bylo, že jsem si tu chvíli takřka přímo vychutnávala! S úsměvem jsem sázela jeden nesmysl za druhým a bylo mi při tom skvěle. Jaký to rozdíl proti dříve popsaným začátkům... Nebojte se tedy chybovat a užívejte si to!